Åbningstider

 

juni - august 

alle dage kl. 10-17

 

 september - oktober

tirsdag - søndag kl. 10-16

 

november - februar

tirsdag - søndag kl. 11-16

 

 marts - maj

 tirsdag - søndag kl. 10-16

 

 

 

 

 

Bygninger på Johannes Larsen Museet

 

Arkitekturen på Johannes Larsen Museet er et besøg værd i sig selv. Her bringer vi den korte historie til hver af bygningerne.

 

Villaen

 

I 1901, den 27. februar, den dag Johan (”Lysse”, den yngste af Johannes Larsens to sønner) kom til verden, blev grundstenen til huset på Møllebakken lagt. Det er en romansk kvadersten med et relief af et løvehoved med to kroppe. Den stammer fra Hillerslev Kirke, hvor parret blev gift tre år forinden. Stenen sidder ved den oprindelige indgang til huset.       

Villaen på Møllebakken set fra gaden

Skagensarkitekten Ulrik Plesner fik til opgave at tegne huset efter Johannes Larsens skitser – betalt i akvareller. Resultatet er en smuk villa.

 

Larsen har utvivlsomt været en krævende bygherre med egne idéer om arkitektur og indretning. Det var således et ufravigeligt princip, at hvert rum kun måtte få dagslys fra en side for ikke at få uorden i skyggeforholdene. Ingenting blev overladt til tilfældighederne, og alt inventaret er således også nøje udvalgt.

 

 

Atelieret

  

I 1987, året efter åbningen af Johannes Larsen Museet, blev atelieret efter endt restaurering tilgængeligt for publikum. Johannes Larsen kaldte atelieret for ’værkstedet’. Det blev bygget i 1916 og er tegnet af arkitekten Carl Petersen, der kort forinden havde tegnet Faaborg Museum.       

Atelieret

I atelierets loft hænger Johannes Larsens billede med flyvende storke. Det er et forarbejde til et loftmaleri, som findes i Dronningens Håndbibliotek på Christiansborg Slot i København. Væggene er sat til med billeder, og der er store bogreoler. Fra ’værkstedet’ kan man gå videre ind i Alheds atelier. Fra begge atelierer er der adgang til vinterhaven.

 

 

Svanemøllen og MøllerhusetSvanemøllen

    

Johannes Larsen var mølleejer. Svanemøllen blev bygget i 1853 og var i købmand I. A. Larsens eje, indtil den blev overtaget af Johannes Larsen, der værnede om møllen indtil sin død i 1961.

 

I begyndelsen af århundredet boede møllerfamilien i det lille bindingsværkshus, indtil Johannes Larsen lod et mere standsmæssigt hus opføre.

 

Bygningen er nu indrettet til "Madpakke-hus", hvor du som gæst på museet kan nyde din medbragte mad. Svanemøllen, der optræder som motiv på en lang række af museets billeder, er efter endt restaurering fuldt funktionsduelig og sættes lejlighedsvis i gang. Møllen er tilgængelig for publikum.

 

 

Udstillingsbygningen ”Samlingen” set indefra”Samlingen”

   

I 1990 indviedes udstillingsbygningen, ”Samlingen”, tegnet af arkitekterne Poul Ingemann og Kristian Isager. Udstillingsbygningen er inddelt i 15 temaopdelte rum, hvor mere end 50 malere er repræsenteret.

 

De udstillede værker er resultatet af en livslang samlerindsats og et nært venskab mellem ægteparret Tulle og Nan Due Nielsen, restaurant ”Pax” i Kerteminde, og Johannes Larsen og hans familie.

 

Udstillingsbygningen indgår i et samspil med Johannes Larsens hjem og er placeret i havens periferi, så havens sjældne træer er bevaret, og udsigten mod øst til havet er sikret.

 

 

 

Særudstillingsbygningen ”Vingen””Vingen”

   

I 2001 blev museet udvidet med særudstillingsbygningen, ”Vingen”, der fremstår som en naturlig forlængelse af den gamle udstillingsbygning, ”Samlingen”, fra 1990.

 

Begge bygninger er tegnet af arkitekt Poul Ingemann, der på fornem vis har afstemt arkitekturen efter stedets ånd og den ældre arkitektur på stedet skabt af arkitekterne Ulrich Plesner og Carl Petersen efter Johannes Larsens egne skitser.

 

 

 

Nyttige links

-

Virtuel tour

 

Besøg museet derhjemmefra.

-

Entré og åbningstider

 

Planlæg dit besøg på Møllebakken.

-

Find vej

 

Her finder du Johannes Larsen Museet.

Kalender

Møllebakken 14   •   5300 Kerteminde   •   Tlf.: 65 32 11 77   •   johanneslarsenmuseet@kertemindemuseer.dk