Udstillingen Nødvendighed vises snart i Æglageret, Holbæk
09. oktober 2018 | Johannes Larsen Museet
I efteråret 2016 udstillede keramiker Bodil Manz, møbelarkitekt Erling Christoffersen og væver Gudrun Pagter for første gang sammen her på Johannes Larsen Museet.
Titlen på udstillingen var NØDVENDIGHED – et udspring af en fælles holdning til arbejdet med kunsten og håndværket. For alle tre udstillere er den skabende proces uundværlig og uundgåelig, nærmest en livsbetingelse, og under alle omstændigheder en NØDVENDIGHED.
Nu gentager de tre kunsthåndværkere igen udstillingen, der blev præmieret af Statens Kunstfond. Denne gang i Holbæk Kunstforening i Æglageret.
Udstillingen i Æglageret bliver et gensyn med nogle af værkerne samt helt nye værker fra Bodil Manz, Erling Christoffersen og Gudrun Pagter.
Udover nødvendigheden er et andet fællestræk mellem de tre, at alle arbejder med et stramt, konkret og geometrisk formsprog i henholdsvis keramikken, vægtæpperne og møblerne. Der er ikke plads til overflødige linjer eller former, kun det allervigtigste er med.
Erling Christoffersen har tegnet og iscenesat udstillingen, således at værkerne præsenteres optimalt og i samspil med Æglagerets rå og rustikke interiør.
Udstillingen åbner lørdag den 13. okt. kl. 13, og kan ses til den 11. nov. 2018.